top of page

Baza hybrydowa jest JEDYNYM bezpiecznym produktem w kontrakcie z paznokciem.

Jeśli robisz manicure hybrydowy samodzielnie w domu - koniecznie przeczytaj ten artykuł. Hybrydy uczulają, ale jedynie wtedy, gdy są nieumiejętnie aplikowane. Zobacz jak to się dzieje.



Lakiery hybrydowe są produktami światłoutwardzalnymi. To znaczy że, aby zapoczątkować proces "suszenia" lakieru hybrydowego, potrzebna jest do tego energia w postaci światła UV lub LED. Produkt nałożony na płytkę paznokciową pod wpływem tego światła ulega polimeryzacji. Ściślej rzecz ujmując, lakier hybrydowy przechodzi ze stanu płynnego w ciało stałe. Produkt na początku składa się z mnóstwa pojedynczych cząsteczek. Dopiero po naświetlaniu w lampie osiąga twardość, gdy cząsteczki łączą się w długie, szeregowe łańcuchy.


Dlaczego ten proces jest ważny? Okazuje się, że jedną z możliwych przyczyn wystąpienia alergii na składniki chemiczne zawarte w lakierach hybrydowych jest źle utwardzony produkt. Należy ZAWSZE przestrzegać czasów utwardzania produktów zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ zbyt krótki czas utwardzania spowoduje, że hybryda będzie nadal aktywna(płynna) pod względem chemicznym.


Podczas wykonywania stylizacji hybrydowej powinno się zminimalizować ryzyko kontaktu lakieru kolorowego oraz topu ze skórą. Baza hybrydowa jest jedynym światłoutwardzalnym produktem dopuszczonym do kontaktu z płytką paznokcia. Możesz sprawdzić to na buteleczkach swoich kolorów i bazy oraz topu. Warstwa dyspersyjna topu, czyli ta lepka warstwa pozostała po utwardzeniu w lampie UV, jest materiałem który może mieć bezpośredni kontakt ze skórą przy wałach okołopaznokciowych. Na koniec stylizacji należy bardzo dokładnie ją usunąć, bo może alergizować.


Ważnym detalem jest baza, to ona ma największy kontakt z naszą płytką. Dlatego, zamiast śpieszyć się i skracać czas utwardzania, pozostawmy ją w lampce na np. 60 sekund a nie 30. Powinna być dobrze utwardzona.

Jeśli chodzi o kolory - tu sprawa się komplikuje. Lakiery białe, czarne, bardzo ciemne, bardzo mocno napigmentowane, powinno się naprawdę porządnie wysuszyć. Zdarzyło Ci się, że lakier w lampce się pomarszczył? To znaczy, że został za słabo utwardzony.



Chyba każdy słyszał o lakierach typu monofaza, trzy w jednym, coś do wszystkiego czyli do niczego. Fajne, szybkie rozwiązania na położenie trwałego koloru na paznokcie i przy okazji nabawienie się alergii, stanu zapalnego, wysypki lub onycholizy. Powoduje to duże stężenie barwnika, którego NIE WOLNO nakładać na płytkę paznokcia. Dodatkowo przy ciemnych kolorach możemy przebarwić naturalną płytkę.




Bardzo głębokie usuwanie skórek, skaleczenie lub uszkodzenie obrąbka naskórkowego mogą przyczynić się do szybkiego wniknięcia do organizmu substancji drażniących zawartych w lakierach hybrydowych. Jakikolwiek kontakt lakieru hybrydowego ze skórą jest niedozwolony.



Jak bezpiecznie wykonać stylizację?

Najprościej w salonie ;) tu nie musisz się martwić o szczegóły, bo martwimy się o nie my :)



Ale, jeśli chcesz robić hybrydkę w domu - pamiętaj:

Stosuj się do czasów utwardzania podanych przez producenta.

Unikaj kontaktu jakiegokolwiek produktu ze skórą.

Porządnie przecieraj lepką warstwę dyspersyjną.

Zrezygnuj z produktów typu 3w1 i 5w1.


Sabina



bottom of page