top of page

CZY ZASZKODZIŁ CI KIEDYŚ ZABIEG NA TWARZ?

Dlaczego zabiegi kosmetyczne czasami nie działają?


Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zabieg za który zapłaciłaś nie przyniósł oczekiwanych efektów lub miałaś wrażenie, że ci zaszkodził? Czy to wina nieodpowiedniego dobrania zabiegu, czy po prostu dana marka kosmetyczna nie lubi się z Twoją skórą? Nie ma tutaj prostej odpowiedzi. Pozwól jednak, że wyjaśnię Ci, jak zabiegi powinno się dobierać, dlaczego wybranie zabiegu nie jest Twoją pracą i ile rzeczy składa się na skuteczną terapię kosmetologiczną i w rezultacie Twoje zadowolenie z zabiegu.

Skóra nie funkcjonuje niezależnie od reszty ciała


Po pierwsze - kwestia podejścia do problemu holistycznie, czyli całościowo. Kiedy przychodzisz do gabinetu z konkretnym problemem, Twój kosmetolog nie powinien się skupiać wyłącznie na skórze, lecz przeprowadzić z Tobą wywiad uwzględniający Twój ogólny stan zdrowia, styl życia, odżywianie, przyjmowanie leków i suplementów. Po co?


Podam Ci przykład: przychodzisz do gabinetu z problemem chronicznie suchej skóry. Dokucza ci to do tego stopnia, że chcesz wydać swoje pieniądze u profesjonalisty, żeby poczuć ulgę. Kosmetolog, który spojrzał wyłącznie na skórę, doradził Ci zabieg odżywczy i zalecił jakie kosmetyki będą korzystne dla Ciebie do stosowania na co dzień. Niestety, nie zrobił z Tobą wywiadu i nie zdołał uzyskać informacji, że problem u Ciebie pojawia się od dzieciństwa z okresami zaostrzenia i remisji. Wykonuje ci zabieg, nie zdając sobie sprawy, że nadmierna suchość Twojej skóry wynika z nadaktywności Twojego układu odpornościowego. Zabieg podrażnia Ci skórę, bo kosmetyki do niego użyte miały na przykład sporo substancji zapachowych - wywołały one szereg reakcji, które jeszcze mocniej pobudziły już i tak rozchwiany układ immunologiczny i w rezultacie pogorszyły Twój stan.


Bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu przed zabiegiem kosmetycznym, nawet z pozoru najbardziej łagodnym.
Dlaczego kosmetolodzy kończą studia?


Po drugie - odpowiednie dobranie zabiegu. Wymaga to nie lada wiedzy o skórze i jej zależnościach z układem hormonalnym, immunologicznym, krwionośnym, pokarmowym i nerwowym. Dobry kosmetolog wie nie tylko o przeciwwskazaniach do zabiegów, ale ma również wiedzę o tym dlaczego takie przeciwwskazania występują. Na przykład cukrzyca - jest chorobą wielu układów min. krwionośnego, pokarmowego i hormonalnego. Osobie z cukrzycą nie wolno wykonać zabiegów polegających na celowym uszkodzeniu struktur skóry (np. laser frakcyjny), bo niewydolny układ krwionośny bardzo słabo zaopatruje skórę w krew. Zniszczone tkanki nie będą miały z czego się odbudowywać, więc w rezultacie taki zabieg postarzy zamiast odmłodzić.
Problemy ze skórą często są tylko objawem większych dolegliwości


Po trzecie - zabiegi uwzględniające stan zdrowia mają większy sens. Wydaj swoje pieniądze w pierwszej kolejności na sprawdzenie stanu swojego zdrowia, a dopiero później na zabiegi. Podam tu przykład trądziku, który jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinecie i który jest niezwykle złożonym problemem, zależnym od ogromnej ilości czynników.


O ile trądzik młodzieńczy jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem i teraz traktuje się go jako część fizjologii (jeśli oczywiście nie idzie w ekstrema) o tyle trądzik osób dorosłych to już mocno złożony problem, który może mieć podłoże w dysbiozie jelit, zaburzeniach pracy wątroby, chorobach układu rozrodczego, immunologicznego, niedoborach mikroelementów i niedożywieniu. Przed rozpoczęciem terapii trzeba sprawdzić gdzie leży źródło problemu i dostosować terapię do tego, co dzieje się głębiej.


Jeśli problemy są duże - uregulować je z lekarzem specjalistą. Robienie zabiegu kosmetycznego w ciemno, jeśli przyniesie poprawę, to tylko chwilową. Bo samym zabiegiem niestety nie wzmocnimy niedomagającej wątroby, ani nie uleczymy endometriozy. Bardzo rozsądną praktyką jest diagnoza i analiza stanu zdrowia, zanim zdecydujemy się na terapię kosmetologiczną.
Wróżenie ze skóry


Coraz więcej gabinetów oferuje terapie kosmetologiczne w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych. Profesjonalna konsultacja kosmetologiczna niesie dla Ciebie ogromne korzyści. Zabieg jest trafniej dobrany, więc lepiej wydajesz swoje pieniądze. Kosmetolog dba o Ciebie całościowo, potrafiąc doradzić nie tylko kosmetyki, ale też suplementy. Jeśli zachodzi potrzeba, kieruje Cię na konsultacje lekarskie. Regularne, częstsze wykonywanie badań jest również dobrym nawykiem pozwalającym wykryć niektóre groźne choroby na wczesnym etapie. Kosmetologia wreszcie przestaje być wróżeniem ze skóry, a zaczyna być profesjonalną terapią interdyscyplinarną.


Zobacz konsultacje kosmetologicznej dostępne w naszym gabinecie

https://www.barbeautybar.com/konsultacja-kosmetologiczna


bottom of page