top of page

TWÓJ OCHRONNY PŁASZCZ

To, co widzisz poniżej, to uszkodzona bariera hydrolipidowa oraz efekt wprowadzonej na okres trzech tygodni pielęgnacji odbudowującej płaszcz wodno-tłuszczowy skóry. To właśnie widzę najczęściej w gabinecie. Szczególnie u klientów ze skórą trądzikową.

Taka uszkodzona bariera uniemożliwia wykonanie większości procedur zabiegowych, czy nawet oczyszczania skóry.

Przeczytaj co możesz zrobić w takim przypadku sama poniżej.



Powierzchnia naskórka jest przesycona i pokryta hydrolipidowym filmem - jest on mieszaniną substancji powstających z wydzielin gruczołów potowych i łojowych poddanych częściowo przemianom z udziałem bakterii rezydujących na skórze.



Głównymi zadaniami warstwy rogowej wraz z filmem hydrolipidowym, kwaśnym pH i rezydującym na skórze mikrobiomem jest ochrona przed utratą wody i zabezpieczanie przed czynnikami z zewnątrz.

Uszkodzona bariera staje się przepuszczalna, nieszczelna.


Objawy naruszonego płaszcza ochronnego skóry to: ▶️ uczucie ściągnięcia po umyciu, chęć nałożenia kremu natychmiast ▶️ szybkie przetłuszczanie się skóry po umyciu, agresywne mycie wywołuje reakcję obronną skóry w postaci nadprodukcji sebum ▶️ pieczenie i szczypanie w wyniku uszkodzenia naskórka i jego ścieńczenia ▶️ zaczerwienienie i silne podrażnienie ▶️ stany zapalne na skórze powstałe w wyniku zaburzenia mikrobiomu skóry ▶️ łuszczenie się skóry w wyniku nadmiernego odwodnienia Przyczyny: ❌ zbyt agresywne i częste mycie - mydło, pieniące się żele silnie absorbują i usuwają część wodną płaszcza hydrolipidowego ❌ za dużo składników aktywnych w pielęgnacji - mocne mycie, witamina C z retinolem i kwasami jednocześnie to stanowczo za dużo, żeby wprowadzić do pielęgnacji składniki aktywne musisz mieć dobrze przemyślaną pielęgnację podstawową ❌ codzienny peeling - częsta praktyka osób zmagających się z zaskórnikami i przetłuszczaniem, jeśli peeling to enzymatyczny 2x w tygodniu ❌ codzienne stosowanie mocnych kwasów - ta sama sytuacja co z peelingami, kwasy do codziennego stosowania powinny być nisko stężone i z niezbyt niskim pH ❌ niedobory kwasów omega, lipidów i witaminy D3 - główna przyczyna zaburzonej bariery, niedobory tłuszczy nienasyconych w diecie, szczególnie kwasu alfa linolenowego (ALA) z grupy omega 3, który wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego i reguluje lepkość sebum, jego niedobory sprawiają, że sebum jest gęśtsze i bardziej lepkie ❌ przebywanie w ekstremalnych warunkach pogodowych (wyjście w góry, narty, plaża) każde poparzenie i odmrożenie to wywołanie stanu zapalnego i zniszczenie bariery


Jeśli zauważysz u siebie w/w objawy - uprość swoją pielęgnację. Postaw na łagodne mycie olejkami lub balsamami. Zrezygnuj z wszystkich składników aktywnych do czasu zagojenia skóry, szczególnie kwasów, witaminy C i retinoidów. Nawilżaj i regeneruj.



Szukaj w kosmetykach składników odbudowujących lipidy skóry: skwalanu, ceramidów, kwasów tłuszczowych.

Składników nawilżających: kwasu hialuronowego, gliceryny, pantenolu.

Składników przeciwzapalnych: miedzi, cynku, wyciągu z wąkroty azjatyckiej, wyciągu z aloesu, wyciagu z nagietka.


Do stosowania na skórę z uszkodzoną barierą wspaniałe nadają się wszystkie kosmetyki z Cica w nazwie, najłatwiej znajdziecie je w gabinetach kosmetologicznych i w aptekach.


ZDROWA BARIERA HYDROLIPIDOWA JEST WARUNKIEM POPRAWY STANU CERY.

Bez tego nawet najlepsze składniki i najdroższe kosmetyki nie pomogą.


A.

bottom of page